Производители
 
Корзина
0 товаров
 

Алексей Толочко. Очерки начальной руси 334 с.

Алексей Толочко. Очерки начальной руси 334 с.
Нажмите, чтобы увеличить
Цена: 270.00 грн.
Наличие: В наличии
Модель: Книга
Рейтинг: Нет оценок

Алексей Толочко. Очерки начальной руси - Киев-С.-Петербург,. Лаурус. 334 с.

Про книгу Толочко О.П. «Очерки изначальной Руси».

 Книга на російській мові; 334 сторінки.

Автор розвиває так звану торгову теорію утворення Русі і будує історичну модель  як несуперечну існуючим джерелам. У висновках книги торгова теорія декларується як найбільш ймовірна з локалізацією на північ – норманське питання. «Торгова кампанія якою була початкова русь перетворилася в Християнську державу» - такими словами закінчується книга. З таким висновком можна поспорити. Чи може бути торгово-логістичний фактор головним в державотворенні?  Установлений погляд в історичній науці (Толочко П.П.) стверджує становлення Київської Русі як європейської держави, як віськово-торгового форпосту осілого населення проти азійської  кочової експансії. Тобто Русь стала елементом механізму регіональної безпеки Візантії і Європи. 

В книзі багато аналітичного і старанно обробленого матеріалу, але принциповим є те, що в вибраних хронологічних рамках (VIII-X віки) до іншого висновку прийти неможливо окрім норманської теорії походження. Більшість дослідників виходять з більш широкого хронологічного діапазону подій залучаючи синхронні порівняльні аналогії утворення інших держав (Само, Болгарія, Польша).

Автор є шанувальником методології Ранке, яку можна порівняти з хірургічним інструментом. Тому в книзі не приділяється увага народній і національній традиції, в якій відображено доленосне протистояння з кочівниками, з азійським простором.  Саме на фоні цього процесу є логічними зв’язки з Візантією і Скандинавами. Більш продуктивним є підхід, коли так звані не історичні місця літописів  не ігноруються, а аналізуються на предмет їх міфологічного змісту. В одній зі своїх статей такий аналіз стосувався легенди про Олега.

Не зовсім виправдовує себе категоричність трактування назви русь як етноніма, яка стала самоназвою народу. Для прикладу в часи хмельниччини українське населення, яке прозивалося русинами, втратило свою самоназву внаслідок тотального окозачування. Русинів почали називати козаками, а назва Русь остаточно перекочувала на північ. Це унікальний історичний феномен добровільного відказу від своєї національної ідентичності. Тобто козаки і русь можуть мати споріднене походження не етнічне, а станове.

Написать отзыв
Ваше Имя:


Ваш отзыв: Заметка: HTML теги не принимаются! Используйте обычный текст.

Рейтинг: Плохо            Хорошо

Введите код, указанный на картинке:

Нет дополнительных изображений.